Na co zwracać uwagę podczas kupowania zabawki dla dzieci

Jeżeli kupujemy zabawkę dla dziecka, to powinniśmy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na to, czy jest ona bezpieczna. Musimy pamiętać, że prędzej czy później zabawka znajdzie się w ich ustach. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, z czego wykonana jest taka zabawka. Warto zwrócić uwagę na materiały naturalne i przyjazne dla środowiska.

Dlaczego zawsze warto zwracać uwagę na bezpieczeństwo dziecka?

Kiedy już zdecydujemy się na model danej zabawki, trzeba jeszcze wybrać te bezpieczne spośród wielu podobnych. Najważniejszym czynnikiem jest bezpieczeństwo. Już na pierwszy rzut oka można stwierdzić, czy zabawka spełnia swoją funkcję pod tym względem. Z bezpieczną zabawką należy obchodzić się ostrożnie i koniecznie podczas zakupów trzeba zadbać o to, aby nie zawierała żadnych:

– uszkodzeń,

– wad,

– niebezpiecznych elementów.

Musi być wykonany z materiałów nietoksycznych. Dlatego właśnie zabawki ekologiczne to właściwy wybór.

Cechy bezpiecznej zabawki

Bezpieczne zabawki dla dzieci posiadają liczne certyfikaty i atesty, które można łatwo zidentyfikować w opisie i na opakowaniu. Zabawki produkowane w Unii Europejskiej są bezpieczne, ponieważ normy unijne są znacznie bardziej rygorystyczne niż normy azjatyckie. Na każdej zabawce musi być umieszczona informacja zawierająca nazwę i adres producenta lub importera. Powinny one zawierać wskazówki, ostrzeżenia i informacje dla dzieci z docelowej grupy wiekowej. Zabawki, które nie spełniają powyższych kryteriów, powinny zostać odrzucone. Małym dzieciom nie należy pozwalać na samodzielne rozpakowywanie lub pakowanie zabawek, aby mogły się nimi bawić. Czasami rodzice przekonują się również, że warto zapłacić więcej za zabawkę, aby mieć pewność, że jest ona bezpieczna i odpowiednia do zabawy dla dzieci.

Co powinna zapewniać dobra zabawka dla dziecka?

Ponieważ małe dzieci są bardzo aktywne ruchowo, zabawka powinna stymulować dziecko i rozwijać jego zdolności manualne. W tym celu zaleca się użycie bardziej rozbudowanego zestawu elementów. Świetnym pomysłem są również zabawki ruchowe, takie jak rowerki.